Zášť je následována pomstou a pomsta je následována další pomstou. Trpaslíci a lidé z provincie Averland byli poraženi upířím kapitánem a jeho nemrtvou posádkou. Kapitán pomstil svého bratra – zavraždil potomky averlandského barona von Klopp a tím tento rod vymřel po meči. Po tomto vítězství obrátili upíří piráti svou pozornost na místní kraj, nyní nikým nechráněn, a začali ho s chutí plundrovat.
Této hrozby si samozřejmě všimli ostatní averlandští baroni. Takovou urážku na cti Říše nehodlali tolerovat a vyslali armádu, která má společně s trpaslíky zlikvidovat nájezdníky.
Kladiva pomsty II. je jednodenní životová dřevárna zasazená do světa Warhammeru. Uskutečnila se v listopadu 2022.
Spojené síly
Averlandský regiment
Skupina vycvičených vojáků pocházejících z provincie Averland. Mnoho z nich vystudovalo Nulnskou střeleckou školu. Jejich uniformy jsou převážně černé a žluté, občas doplněné bílou, šedou či červenou. Používají znak Averlandu, slunce, a také znaky Říše a Sigmara – kladivo, dvouocasou kometu, lebku. Tyto symboly se objevují také na jejich pečetích. Vojáci Averlandu používají především plátové zbroje. Prosíme, neberte si za tuto stranu lamelové, šupinové nebo jiné nehodící se zbroje. Při výběru a tvorbě kostýmu se inspirujte evropským vrcholným středověkem, doporučujeme prostřihávané oděvy typické pro landsknechty. Náš inspiromat najdete zde.
Jednotky:
- Kopiníci – páteř ozbrojených sil; kopiníci bojují pouze kopími a krátkými záložními zbraněmi
- Sekáči – jednotka odvážných a zkušených válečníků, kteří se do boje vrhají především s obouručními zbraněmi
- Ostrostřelci – jednotka tvořena zkušenými střelci s puškami
Válečníci trpasličího klanu
Oddíl trpaslíků pocházející z jedné z mnoha horských pevností. Jsou tvrdí a houževnatí, pohánění touhou po zlatě a záští. Používají všechny typy zbrojí. Své odění zdobí podobiznami předků Grungniho, Grimnira a Valayi a také runami. Každý řádný trpaslík má plnovous, na který je také řádně pyšný (trpaslice vousy mít nemusí). Náš inspiromat najdete zde.
Jednotky:
- Kopáči – dělníci, kteří se vyzbrojili se kopími a vyrazili do boje
- Železolamači – trpasličí válečníci vybavení obouručními kladivy a sekerami
- Hromovládci – inženýři a mechanici, kteří na bojišti rozsévají zkázu svými puškami; v jednotce s nimi jsou i střelci s kušemi
Plenitelé
Nemrtvá posádka
Námořníci obávaní v mnoha mořích – a to už po několik staletí… Posádka složená z nemrtvých pirátů. Jejich těla jsou v různé fázi rozkladu, často pokrytá mořskými tvory. Jejich vůdce, kapitán z významného rodu upírů, teď myslí jenom na pomstu – jeho poklad byl ukraden a jeho příbuzný zavražděn. V rozkladu je často i jejich oblečení. Nosí námořnické kabáty, klobouky a čepice, ze zbrojí pak spíše kyrysy. Jejich barva je rudá. Náš inspiromat najdete zde.
Jednotky:
- Plavčíci – členové posádky, kteří se běžně starají o chod a údržbu lodi, k boji používají kopí a krátké záložní zbraně
- Přepadový oddíl– jednotka zabijáků, která má na starosti přepady, dobývání a plenění, ozbrojená obouručními zbraněmi
- Kanonýři – skupina zběhlá v používání rozličných typů palných zbraní, ať už na souši nebo na moři, nyní používají pušky
Tilejská kompanie
Skupina cizích bojovníků z přímořské země Tilea, kteří se rozhodli vyslyšet volání žoldnéřského života v zámoří a hledat slávu a peníze mimo svou domovinu. Nyní za příslib kořisti bojují za nemrtvé pány a pomáhají jim v plenění pobřeží. Vojáci kompanie používají především plátové zbroje nebo její části, případně zbroje kroužkové. Při výběru a tvorbě kostýmu se inspirujte především italským vrcholným středověkem. Bohatě prostřihávaným oděvům, typickým pro Říši, se raději vyhněte. Hlavní barvou kompanie je červená, může být doplněná o světlé barvy. Náš inspiromat najdete zde.
Jednotky:
- Kopiníci –jednotka bojují pouze kopími a krátkými záložními zbraněmi
- Veteráni – ostřílení válečníci, bojující s obouručními zbraněmi
- Střelci – jednotka používající pušky pro podporu zbytku kompanie
Pravidla
- Akce se můžete zúčastnit od 15 let věku. Hráči mladší 18 let ovšem musí přinést podepsané potvrzení o souhlasu rodiče či zákonného zástupce.
- Každý hráč je povinen mít kostým po celou dobu bitvy.
- Hra má životový systém. Základní počet životů je 1. Tolik životů má každý, kdo bude vpuštěn do hry. Další životy budou přidělovány organizátory před bitvou podle následujícího systému:
- +1 život za hezký kostým nebo +2 životy za náserový kostým, který skvěle sedí do zasazení hry
- +1 život za funkční zbroj chránící minimálně hruď a odpovídající zasazení hry
- +1 život za funkční helmu odpovídající zasazení hry
- Za hezký kostým i beze zbroje tedy můžete získat až tři životy. Maximální počet životů je pět. Při posuzování kostýmů se budeme řídit především vzhledem a funkčností kostýmu. Ošklivé plechy a nesedící helmy nechte raději doma a zaměřte se na pěkné oblečení. Pokud si nejste jistí vhodností svého kostýmu, napište nám.
- Je zakázáno útočit na hlavu, krk a rozkrok. Jinak je zásahovou plochou celé tělo, včetně doplňků, jako jsou brašničky na opasku.
- Je zakázáno vytrhávání zbraní a jiný fyzický kontakt.
- Jsou zakázány štíty.
- Jsou zakázány sečné, bodnosečné a pádné tyčovky, cepy, řemdihy a vrhací zbraně.
- Bojuje se měkčenými, bezpečnými maketami zbraní, které budou před hrou zkontrolovány organizátory. Posuzovat budeme i vzhled zbraní.
- Povolena budou kopí do maximální délky 220 cm, obouruční zbraně do maximální délky 140 cm. Sekery a kladiva musí mít obalené toporo alespoň do jedné třetiny délky. Kuše a luky budou povoleny do maximálního nátahu 15 kg.
- Jediné povolené palné zbraně jsou tzv. loktarky (neboli potatoguny).
- Jediný povolený princip střílení je na základě objemové expanze hořícího plynu (deodorantu), který je zapálen elektrickou jiskrou.
- Jsou zakázána jakákoliv okysličovadla, nebo jiné látky, co by zvyšovaly výkon.
- Minimální průměr hlavně je 47 mm (HTEM trubka DN50), komora pušky může být max. 75 mm (HTEM DN70).
- Zakázané jsou pušky a pistole na petardy.
- Munice nesmí obsahovat pevné jádro, musí mít průměr minimálně 50 mm.
- Pravidla pro konstrukci a rozměry pušky byla převzata od organizátorů bitvy Dědictví míru.
- Postup nabíjení a střílení byl pěkně zpracován pro Rošádu spolkem Rolling: https://www.facebook.com/rosada.rolling/videos/417084815759596
- Je zakázáno střílet na méně než 2 metry.
- Tato akce se od jiných liniových bitev s puškami liší tím, že hráči nestojí v řadách proti sobě, ale aktivně se pohybují po bitevním poli. Může se tak snadno stát, že se cíl může během několika vteřin přiblížit na velice malou vzdálenost. Při střílení je třeba postupovat opatrně a s rozvahou a střílet na vzdálenější cíle. Dále je vhodné projektil do hlavně nenabíjet na doraz (tedy na maximální délku nabijáku), ale jen na délku prstů.
- Při střílení používejte rozum a rozmýšlejte si, na koho vystřelíte. Když si nejste jistí vzdáleností, vždy je lepší nevystřelit, než způsobit zranění.
- Maximální velikost záložní zbraně je 60 cm. Kombinace se nepřipouští.
- Hráči bojují pouze zbraněmi, které jsou předepsány pro jejich jednotku, a záložními zbraněmi.
- Zbraně ubírají jedním zásahem 1 život, pouze pušky a pistole ubírají střelou 2 životy.
- Kanóny, děla a další nestandardní zbraně (odpovídající zasazení hry) je možné do hry přivézt po domluvě s organizátory.
- Bojujte s rozumem a nevystavujte sebe ani ostatní hráče zbytečnému riziku.
- Je zakázáno ničit a schovávat cizí munici. Používat cizí munici lze pouze po domluvě s hráčem, kterému patří.
- Pokud ve střetu hráč zemře (jeho počet životů klesne na 0), odchází s rukou na hlavě na shromaždiště. Oživování probíhá podle pravidel, které sdělí organizátor před střetem.
- Neničte rekvizity.
Hlavní organizátor hry: Josef Hlavinka
Pomocní organizátoři: Pavel Bičovský, Tadeáš Hlavinka
Ilustrace: Ondřej Janovský