26 října, 2020

Vidlácké války III

Albis je lesnatou a hornatou zemí daleko stranou zájmu velkých králů a jejich království. Je to divoký kraj a jeho obyvatelé jsou rázní a vzpurní. Tamní kníže je neustále zavřený za pevnými zdmi svého hradu a vesnice a města si vládnou sama skrze své starosty a stařešiny.

Blízko Temného lesa se rozkládá od pradávna Ves. Je to pár domů na kopci a několik domů kolem mlýna pod kopcem. Horňáci a Dolňáci, jak si obyvatelé mezi sebou říkají, se neměli nikdy v lásce. Nějaký čas byl ve vesnici klid. Pak si ale sousedé začali vykládat, že se do Vsi chystá Knížepán! Kdo s tím přišel jako první už nikdo neví, ale Starosta i Mlynář mají jasno. Určitě si na ně ten druhý u vrchnosti stěžoval. Staré sváry se rozhořely nanovo.

Přijeďte se přidat k Čepičářům nebo Kloboučníkům a prožít rok na vesnici plný bojů a naschválů v bitvě, která se nebere zas tak vážně.

Vidlácké války je jednodenní životová dřevárna zasazená do fiktivního světa Albis, který je inspirován pohádkami Střední Evropy. (Pozor! Změna místa konání.) Hra se uskuteční 26. března 2022 v Čimickém háji v Praze. Sraz bude u vstupu do lesa blízko zastávky Vozovna Kobylisy (https://mapy.cz/s/dotuketeku) v 9:00.

Účastnický příspěvek bude 50 korun pro hráče do 18 let, pro ostatní 100 korun.

Horňáci

Obyvatelé Horní vsi, kteří si říkají Horňáci nebo někdy také kloboučníci. Kloboučníci proto, že nosí rádi klobouky. Zejména pan starosta a jeho rodina, od nich to okoukali ostatní. Jejich oblečení je přírodních barev a odpovídá tomu, že většina z nich pracuje na poli. Ozbrojeni jsou všemi možnými zbraněmi (které nejsou zakázány pravidly), co doma zrovna našli. Pokud už mají nějakou výraznou barvu, pak je to červená. Zlý jazykové tvrdí, že je to proto, že jejich starosta uzavřel smlouvu s ďáblem. Ten se však hájí tím, že se jedná o regulérní smlouvu o půjčce a Velká pekelná banka je váženou institucí.

 • Starosta a jeho lidé – starosta se svou rodinou, předpokladem je reprezentativnější oblečení, než u obyčejných vesničanů. Nezapomeňte na klobouk. Role určená pro hráče nad 15 let.
 • Vesničané – obyčejní vesničané ozbrojení vším možným, co našli. Samozřejmě čím vidláčtější vzezření, tím lepší. Role určená pro mladší hráče 10 – 15 let.

Dolňáci

Obyvatelé Dolní vsi, kteří si říkají Dolňáci či Čepičáři. Když Horňáci začali nosit klobouky, rozhodli se Dolňáci, že budou nosit čepice po vzoru mlynáře, který jim je starostou. Jejich oblečení je přírodních barev a odpovídá tomu, že většina z nich pracuje na poli. Ozbrojeni jsou všemi možnými zbraněmi (které nejsou zakázány pravidly), co doma zrovna našli. Pokud už mají nějakou výraznou barvu, pak je to modrá. Mlynář je čestný chlap, ale šušká se, že odtržení Dolní vsi vymyslel právě on, aby nemusel platit daně do vesnické pokladny.

 • Starosta a jeho lidé – starosta se svou rodinou, předpokladem je reprezentativnější oblečení, než u obyčejných vesničanů. Nezapomeňte na čepici. Role určená pro hráče nad 15 let.
 • Vesničané – obyčejní vesničané ozbrojení vším možným, co našli. Samozřejmě čím vidláčtější vzezření, tím lepší. Role určená pro mladší hráče 10 – 15 let.

Uhlíři

Skupina uhlířů, která pálí uhlí v Temném lese a stojí tak trochu stranou dění ve Vsi, proto je vždy záhadou, na čí stranu se při vesnických sporech přidají. Jedná se o vyrovnávací stranu za níž je možné se hlásit jen po předchozí domluvě.

Pravidla

 • Akce se můžete zúčastnit od 10 let věku. Hráči mladší 18 let ovšem musí přinést podepsané potvrzení o souhlasu rodiče či zákonného zástupce. Pro hráče do 15-ti let jsou určené role vesničanů, pro hráče starší pak role starosty a jeho rodiny.
 • Každý hráč je povinen mít kostým po celou dobu bitvy.
 • Hra má životový systém. Základní počet životů je 1. Tolik životů má každý, kdo bude vpuštěn do hry. Další životy budou přidělovány organizátory před bitvou podle následujícího systému:

+1 život za hezký kostým (čepice, klobouk, jiná pěkná část kostýmu) nebo +2 životy za sladěný kostým, který skvěle sedí do zasazení hry

+1 život za “vidláckost”, kouká vám sláma z bot, bojujete motykou a tak podobně

Za hezký kostým můžete tedy získat až čtyři životy. Při posuzování kostýmů se budeme řídit především vzhledem kostýmu. Pokud si nejste jistí vhodností svého kostýmu, napište nám. Náš inspiromat najdete zde.

 • Je zakázáno útočit na hlavu, krk a rozkrok. Jinak je zásahovou plochou celé tělo, včetně doplňků, jako jsou brašničky na opasku.
 • Je zakázáno vytrhávání zbraní a jiný fyzický kontakt.
 • Jsou zakázány veškeré tyčové zbraně, řemdihy a vrhací zbraně. Jedinou povolenou tyčovou zbraní jsou vidle.
 • Bojuje se měkčenými, bezpečnými maketami zbraní, které budou před hrou zkontrolovány organizátory.
 • Povoleny budou jednoruční zbraně do 90cm a obouruční do maximální délky 140 cm. Sekery a kladiva musí mít obalené toporo alespoň do jedné třetiny délky. 
 • Kuše a luky budou povoleny do maximálního nátahu 15 kg s odpovídající municí vhodnou pro dřevárny. Dále jsou povoleny ruční praky s měkčenou municí o velikosti tenisového míčku a váze max. 45g. Tzv. loktarky (potatoguny) jsou zakázány!
 • Maximální velikost záložní zbraně je 60 cm. Kombinace se nepřipouští.
 • Všechny zbraně ubírají jedním zásahem 1 život.
 • Jsou povoleny kulaté štíty do průměru 65 cm nebo štíty, které svými rozměry nepřesahují 50×60 cm.
 • Bojujte s rozumem a nevystavujte sebe ani ostatní hráče zbytečnému riziku.
 • Je zakázáno ničit a schovávat cizí munici. Používat cizí munici lze pouze po domluvě s hráčem, kterému patří.
 • Pokud ve střetu hráč zemře (jeho počet životů klesne na 0), odchází s rukou na hlavě na shromaždiště. Oživování probíhá podle pravidel, které sdělí organizátor před střetem.
 • Neničte rekvizity.

Přihlašování

Přihlašovat se můžete na tomto odkazu vepsáním svého jména do tabulky. Nemažte ani nepřepisujte ostatní! Za uhlíře je možné se přihlásit pouze po domluvě.


Autoři

Hlavní organizátor hry: David Skála

Pomocní organizátoři: Pavel Bičovský, Josef Hlavinka

Ilustrace: Zuzana Richterová